Logo
Strona głowna
Rower
Zimowe ciuchy na rower
Żagle
Galeria rowerowa
Galeria mazurska
Odsyłacze
TV-out


Facebook

© Solar

Ostatnie zmiany:
30.10.2010

ver. 2.51

ATI Control Panel ATI Catalyst Control Center NVIDIA Control Panel


SPIS TREŚCI

 1. Budowa przewodów svideo-svideo i svideo-euro
 2. Ati Control Panel
 3. Ati Catalyst Control Center
 4. NVidia Classic Control Panel
 5. NVidia Control Panel


BUDOWA PRZEWODÓW SVIDEO-SVIDEO I SVIDEO-EURO

Przyczyny czarno białego obrazu mogą być cztery(?). Zanim zaczniesz się dopytywać, sprawdź punkty 1 i 2.

 1. Gniazdo euro w TV nie obsługuje sygnału svideo. Jeśli w TV masz 2 gniazda scart, wypróbuj drugie.
  ...w eurozłączu telewizora zdarza się brak wejścia Chrominancja (uzyskujemy bezbarwny obraz). Po prostu nie każde eurozłącze umożliwia przesył s-video. Jeśli w odbiorniku są dwa złącza SCART to z reguły jedno potrafi pobierać sygnał RGB, a drugie s-video. Warto sprawdzić, które może być dla nas użyteczne. - z artykułu Wojny Klonów.

 2. Ustawienie sygnału PAL/SECAM w sterowniku karty graficznej. O tym tutaj.

 3. Przewód jest kiepskiej jakości - sygnał chrominancji jest bardziej wrażliwy na zakłócenia niż sygnał luminancji - może się to zdarzyć w przypadku długich przewodów nieekranowanych.

 4. Przewód jest źle wykonany - 90% przypadków - patrz poniżej.

Przewód od podstaw


POLECAM:

Schematy gniazd         Schematy kabli

Dużo schematów różnych kabli oraz wyjść, np. kart graficznych w notebookach, dzięki którym można zmodyfikować połączenia pinów w swoim przewodzie.Wyjście karty Ati

Typowe gniazdo TV-out w kartach ATI w komputerach stacjonarnych ma wyprowadzenia takie, jak na rysunku. Możemy przesyłać sygnał w standardzie s-video (rozdzielona chrominancja (kolor) i luminancja (jasność) - piny [13], [15], [17], [20]) lub Composite (sygnał zespolony - piny [17] i [20']).

Gniazdo Ati

13. Masa chrominancji
15. Chrominancja (składowa sygnału s-video)
17. Masa luminancji/Masa sygnału zespolonego (masa Video)
20. Luminancja (składowa sygnału s-video)
20'. Sygnał zespolony (Video)
21. Masa

Problem polega na tym, że wtyczka s-video posiada tylko cztery bolce. Tak więc sygnał zespolony z pinu [20'] nie jest odbierany z karty graficznej. Poniższy schemat przedstawia wtyczkę widzianą "od przodu", a więc lustrzane odbicie gniazda!.

Wtyczka s-video

13. Masa chrominancji
15. Chrominancja (składowa sygnału s-video)
17. Masa luminancji/Masa sygnału zespolonego (masa Video)
20. Luminancja (składowa sygnału s-video)
21. Masa

Jeśli przewód s-video/euro jest wykonany 'klasycznie' (nie przystosowany do przesyłu sygnału rozdzielonego z kart Ati), to TV otrzymuje tylko sygnał luminancji z pinów [17] i [20]. Brak jest sygnału chrominancji czyli koloru - piny [13] i [15] - to właśnie jest powód czarno-białego obrazu.

Jak widać, w kartach Ati za pomocą wtyczki s-video można poprowadzić teoretycznie tylko sygnał s-video czyli rozdzieloną chrominancję i luminancję, ponieważ brak jest pinu [20'], którym z karty wychodzi sygnał zespolony.


Wyjście karty GeForce

Wyjście kart GF różni się nieznacznie od wyjścia kart Ati - sygnał zespolony (Video) jest na pinie [20], a nie na pinie [20'], więc wykorzystując piny [17] i [20] w zwykłej wtyczce svideo możemy poprowadzić sygnał zespolony - tak najczęściej są wykonane kable svideo-euro.
Ta różnica jest przyczyną tego, że na tym samym przewodzie na kartach GF mamy kolorowy obraz, a na kartach Ati czarno-biały.


Podłączenie przewodem svideo-svideo

Jeśli TV posiada wejście s-video, to nie powinno być żadnych problemów. Wystarczy kupić lub zlutować 4- lub 5-żyłowy przewód svideo-svideo (masa [21] nie jest potrzebna). Teoretycznie każdy kupiony przewód svideo-svideo powinien działać dobrze.
Minusem takiego rozwiązania jest to, że musimy mieć osobny przewód do wyprowadzenia dźwięku z kompa na TV/sprzęt grający.

"Jedyne, co może nas trafić to odbiornik o zbyt dużym oporze wejścia. Karta nie rozpozna podłączenia i nie pozostanie nam nic innego jak użycie Composite." - z artykułu Wojny Klonów. Jednak nowsze Catalysty mają już opcję wymuszania wykrywania telewizora i nie powinniśmy mieć z tym problemów.


Podłączenie przewodem svideo-euro

Jeśli telewizor nie posiada gniazda s-video lub chcemy podłączyć się przez euro, sprawa często się komplikuje właśnie z powodu tylko 4 bolców we wtyczce svideo oraz źle łączonych pinów we wtyczce euro. Najpewniejszym sposobem, aby wszystko działało jest samodzielne wykonanie przewodu - wciąż dochodzą mnie wieści o przewodach kupionych na allegro lub w sklepie komputerowym a dających czarno biały obraz.

Opiszę jedynie potrzebne piny w eurozłączu.

Gniazdo Scart

2. Audio kanał prawy (in R)
4. Masa Audio
6. Audio kanał lewy (in L)
13. Masa chrominancji
15. Chrominancja (in)
17. Masa luminancji/Masa sygnału zespolonego (masa Video)
20. Luminancja (in)/Sygnał zespolony (Video in)

Za pomocą jednego 7-żyłowego przewodu svideo+minijack-euro otrzymujemy w telewizorze obraz i dźwięk z komputera. Wykorzystane są piny [2], [4], [6] do przesłania dźwięku (wtyczka minijack) oraz [13], [15], [17], [20] (wtyczka svideo) do przesłania obrazu za pomocą sygnału rozdzielonego. Najczęściej w złych przewodach we wtyczce euro nie jest podłączony pin 15 - chrominancja, który przesyła składową koloru - co daje właśnie czarno-biały obraz na TV. Jeśli mamy pojęcie o lutowaniu i wtyczki w kupionym przewodzie są rozbieralne, możemy sami poprawić taki przewód. Należy połączyć odpowiednie piny z wtyczki svideo z pinami we wtyczce euro - [13] z [13], [17] z [17] itd. Musimy więc albo rozebrać obie wtyczki, albo posiadać omomierz, którym możemy sprawdzić połączenia we wtyczce svideo.


Podłączenie przewodem chincz-euro oraz przejściówką Ati

Aby podłączyć TV za pomocą sygnału zespolonego potrzebujemy przejściówki Ati, ponieważ, jak widać niżej, sygnał zespolony puszczony jest z TV-out karty środkowym bolcem, którego brak we wtyczce s-video.

Przejściówka to z jednej strony zmodyfikowana, 7-o bolcowa wtyczka s-video, a z drugiej gniazdo chinch wyprowadzające sygnał właśnie ze środkowego, [20] pinu gniazda TV-out - sygnał zespolony. Najczęściej ma kolor żółty :).

Przy takim podłączeniu wystarcza przewód 5-o żyłowy. Jak poprzednio, we wtyczce euro do dźwięku wykorzystane są piny [2], [4], [6], natomiast to obrazu wystarczają piny [17] i [20] - sygnał zespolony (composite). Z drugiej strony przewodu mamy wtyczkę chincz, którą wtykamy w przejściówkę Ati...
Jeśli chcemy mieć dłuugi kabel, lepiej zastosować osobny, ekranowany (1 żyła w oplocie) przewód do obrazu i osobny do dźwięku.

Przejściówka Ati

Wtyczka przejściówki Ati (z prawej) wygląda trochę inaczej niż gniazdo Ati, ale pasuje bezproblemowo :). Trochę więcej o przejściówkach (przede wszystkim o problemach) w artykule Wojny Klonów.


!

[21.03.06] Za pomocą wtyczki 4-bolcowej można puścić też sygnał zespolony. Sygnał luminancji ([20] z wtyczki svideo) podłączamy normalnie do pinu [20] w euro, a sygnał chrominacji ([15] z wtyczki svideo), zamiast do [15] w euro, podłączamy przez kondensator 200-500 pF (polecany 480 pF) również do pinu [20] w euro. Kondensator powinien bez problemu zmieścić się we wtyczce euro. Masy pozostają na swoich miejscach tak, jak przy sygnale rozdzielonym - piny [13] i [17].

Witold Sołtysik

To rozwiązanie jest obecnie dość powszechnie stosowane z pozytywnym skutkiem. Można np. podłączyć do komputera telewizor, który ma jedynie wejście czincz. Wykonujemy kabel svideo-czincz, zwierając we wtyczce svideo piny składowych sygnału kondensatorem 470-480 pF.Dźwięk

W przypadków korzystania z wyjścia svideo musimy oczywiście użyć dodatkowej wtyczki - minijack, aby wyprowadzić dźwięk z karty dźwiękowej. Albo łączymy go z wtyczką euro, otrzymując jeden przewód i dźwięk na TV, albo prowadzimy osobny przewód do sprzętu grającego.

Minijack

2. Kanał prawy (R)
4. Masa
6. Kanał lewy (L)

Uwagi

Który sygnał wybrać przy korzystaniu z wyjścia svideo - nie wiem. Kris w Wojnach Klonów poleca sygnał zespolony. Ja przetestowałem kable: svideo-svideo (sygnał rozdzielony, dźwięk puszczony osobnym przewodem na wieżę), przejściówkę Ati-chinch-Scart z dźwiękiem w TV oraz przejściówkę GF-chinch-Scart w przypadku starszych kart Ati i jeśli chodzi o obraz, nie widziałem różnicy. Ja, jak napisałem wyżej, korzystałem z sygnału rozdzielonego, bo tylko tak wszystko działało w każdym przypadku.

Na Allegro i w sklepach można zakupić zarówno już gotowe przewody svideo+minijack-scart, przejściówki Ati, jak i różne wariacje na temat połączenia komputera z telewizorem. Cena waha się od kilkunastu złotych za przejściówkę do kilkudziesięciu złotych za porządnie zrobiony przewód svideo+minijack-scart, który daje dźwięk i kolorowy obraz (wedle sprzedawców) na telewizorze.ATI CONTROL PANEL

Konfiguracja sterowników + czarne okno playera na telewizorze

Telewizor włączamy (o ile sam się nie włączył po restarcie komputera z podłączonym TV) w zakładce Ekrany w zaawansowanych właściwościach Ekranu.
Przeczytałem kilka razy posty typu: "...gdy podłączałem kabel do karty coś błysnęło i teraz komputer nie wykrywa mi telewizora..." i osobiście najczęściej podłączałem (i odłączałem) TV przy wyłączonym komputerze. Nie wiem, czy pomagało, ale na pewno nie szkodziło to karcie za ładnych kilka stówek.

Zakładka Ekrany

A - TV nie został wykryty przez komputer - sprawdź podłączenie.
B - TV został wykryty, ale nie jest aktywny - wciśnij czerwony "prztyczek".
C - TV został wykryty i jest aktywny.

       1. Monitor jako primary
       2. Monitor jako secondary
       3. TV jako primary
       4. TV jako secondary

Jeśli telewizor nie został wykryty, jednym z powodów może być zbyt duży opór wejścia w odbiorniku. Ostatnie edycje sterowników Ati pozwalają wymusić wykrywanie TV, która to opcja kryje się pod przyciskiem Rozwiązywanie problemów.

Programowo telewizor możemy "uruchomić" na kilka sposobów. Ja wypróbowałem trzy.
Na dole strony zamieszczam inne ustawienia, których nie sprawdziłem, ale podobno :) działają.

Monitor - primary, TV - primary

Obraz i tryb pracy monitora oraz TV są takie same - ponieważ wyjście TV-out pracuje z reguły w 50 Hz, więc monitor przestawia się również na 50 Hz. Z całą pewnością obraz na monitorze zostanie zniekształcony, ale można go doprowadzić do porządku regulacją monitora. Żeby oglądać film na całym ekranie TV na monitorze również musimy zająć cały ekran - czyli fullscreen w playerach.
Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych programów, aby na ekranie TV otrzymać napisy - tak jak ustawimy je na monitorze, tak będą wyglądać na TV.
Minusem takiego rozwiązania jest to, że monitor pracuje w 50 Hz (oczy wypadają ;)), po odłączeniu TV musimy ręcznie przywrócić odpowiednie odświeżanie monitora, a i sam monitor nie za bardzo to lubi. Można oczywiście wyłączyć go po wystartowaniu filmu...

Monitor - primary, TV - secondary, Tryb teatralny

Telewizor pracuje sobie, w 50 Hz, monitor sobie, w swojej rozdzielczości, na ekranie TV wszystko jest dobrze... tylko na monitorze film "leci", a w okienku playera panuje noc.
Kruczek tkwi w opcji Tryb teatralny, dostępnej w opcjach klonowania obrazu w zakładce Nakładka. Jest ona aktywna tylko przy ustawieniu Monitor - primary, TV - secondary.

Zakładka NakładkaOpcje trybu klonowania

Po włączeniu opcji Tryb teatralny w momencie, gdy odpalimy film na komputerze, to bez względu, czy player będzie w małym okienku, czy też na fullscreen, obraz na telewizorze będzie zajmował cały ekran. Nie będą widoczne żadne narzędzia lub panele sterowania playera oraz nie mamy prawie żadnego wpływu na wielkość i położenie obrazu na TV. Co więcej, nie będziemy mieć również napisów, które są widoczne na komputerze :).
Można sobie z tym poradzić dwojako: zainstalować program Divxg400 dla kart Ati lub TVTool dla kart GF lub zainstalować (polecany) kodek ffdshow. Programiki i kodek, oprócz opcji dołączania napisów do filmu posiadają wiele innych użytecznych opcji konfiguracji obrazu, dźwięku i napisów.

Monitor - primary, TV - secondary, To samo na wszystkich

Na pierwszy rzut oka ta opcja wygląda na idealną dla kogoś, kto nie chce pracować na komputerze podczas oglądania. Mamy układ: Monitor - primary, TV - secondary, tak więc monitor pracuje w odpowiedniej częstotliwości i nie musimy jej przestawiać, mamy możliwość regulacji obrazu na TV (patrz niżej), nie musimy walczyć z napisami - wystarczy, że włączymy je w playerze, a samego playera ustawimy na fullscreen.
Jednak u siebie, podczas oglądania filmów zauważyłem na telewizorze brzydki objaw. Najbardziej to widać podczas wolnego przesuwania się w poziomie całego obrazu - panoramy. Obraz tak jakby dzielił się na kilka poziomych pasów, które nie przesuwały się z taką samą prędkością. Powstawał zauważalny efekt "pływania" obrazu. Było to widoczne tylko na CRT TV, powtarzało się systematycznie w tych samych miejscach, a po przełączeniu na inny tryb oglądania (np. Monitor - primary, TV - primary) znikało.
Nie wiem, co mogło być tego przyczyną: raczej nie komputer, który był za mocny do oglądania filmów, może kodeki... nie wiem. W każdym razie w moim przypadku opcja ta odpadała.


Proponuję jeszcze w zakładce Dostosowania (właściwości: TV, zakładka Ekrany) zaznaczyć opcję Wykorzystanie całej.... Film powinien nam wtedy od razu wypełnić całą szerokość ekranu telewizora. Ewentualnie, bez zaznaczonej opcji, możemy wyregulować obraz odpowiednimi przyciskami.

Dostosowanie TV

Wracając jeszcze do czarno-białego obrazu. W zakładce Format (właściwości: TV, zakładka Ekrany) musimy wybrać format sygnału.

Format sygnału

Najprościej według Kraju/Regionu wybrać Polskę. Można też spróbować z formatem PAL-B. Trochę więcej tutaj.
Jeśli zainstalujemy oryginalne sterowniki Ati na polskim Windows format sygnału powinien ustawić się automatycznie na PAL-D. Jeśli jednak zainstalujemy np. stery Omegi, format pewnie musimy zmienić ręcznie.ATI CATALYST CONTROL CENTER

Konfiguracja sterowników


NVIDIA CLASSIC CONTROL PANEL

Konfiguracja sterowników + czarne okno playera na telewizorze

Ustawienia pokażę na przykładzie klasycznego panelu Nvidia. Analogiczne ustawienia można znaleźć w nowym panelu.
Po podłączeniu telewizora w Ustawieniach ekranu nView w Aktualnych wyświetlaczach powinien pojawić się Telewizor.

Pojedynczy wyświetlacz


W rozwijalnym menu nView mamy do wybory cztery opcje, z czego interesują nas właściwie tylko dwie - Wyświetlacz pojedynczy oraz Klon.
Jeśli mamy ustawiony Wyświetlacz pojedynczy, to ekran TV będzie czarny! Dopiero po przełączeniu wyświetlaczy lub zmianie opcji na Klon, ekran TV ożyje.

Klon


Jeśli wybierzemy opcję Wyświetlacz pojedynczy, to pozostaje nam tylko ustawić przełączający klawisz skrótu i voila. Ustawiamy film na monitorze, przełączamy wyświetlacze, TV się włącza, monitor wyłącza i oglądamy...
Minusem tego rozwiązania może być jedynie to, że jakiekolwiek regulacje TV (jasność, kolor, przesunięcia) są możliwe dopiero po przełączeniu na TV, a więc działamy myszką na ekranie TV...

Klawisze skrótu


W przypadku opcji Klon TV jest aktywny, więc wszelkich regulacji możemy dokonać od razu spod prawej myszki. Wybieramy format sygnału (PAL-D), a wchodząc głębiej, w Ustawienia zaawansowane, możemy wybrać format sygnału wideo jaki dostarczamy do telewizora - Automat, Composite (sygnał zespolony) lub S-Video (sygnał rozdzielony). Automat powinien zdać egzamin. Wchodząc jeszcze głębiej w Regulację urządzenia (opcja dostępna też od razu spod RMB w Ustawieniach ekranu nView, możemy wyregulować jasność, kolor, rozmiar i inne parametry obrazu.

Format sygnału

ZaawansowaneRegulacja


Puszczamy film i... okienko playera jest czarne! Znów problem z trybem teatralnym. Tym razem opcja ukryta jest w zakładce Wideo pełnoekranowe. Jako Urządenie pełnoekranowe wybieramy Ekran pomocniczy (jeśli w Ustawieniach ekranów nView monitor mamy ustawiony jako ekran główny) i na TV pojawia nam się film. Oczywiście bez napisów, z którymi musimy poradzić sobie podobnie, jak opisałem wyżej, w sterownikach Ati.
Większym problemem jest to, że obraz na TV jest rozciągnięty. I z tym na razie nie potrafię sobie poradzić...

Wideo pełnoekranowe


NVIDIA CONTROL PANEL

Nowsze sterowniki nvidii nie posiadają już klasycznego panelu. Ten zaawansowany jest mniej przyjazny, ale da się znaleźć w nim analogiczne ustawienia, jak w panelu klasycznym.
Poniżej przykład ustawień dla podłączenia cyfrowego.


 • Dźwięk przez HDMI - Windows 7

  W kartach z wyjściem HDMI lub miniHDMI nie trzeba nic kombinować. Starsze karty NVidii należało podłączyć kabelkiem do wyjścia audio na płycie głównej, nowsze modele mają wbudowane układy audio 7.1. Nowe detonatory zawierają sterowniki NVidia HDA, więc po instalacji wszystko powinno działać.
  Po podłączeniu TV na liście urządzeń do odtwarzania dźwięku (z panelu sterowania, z ikonki w trayu lub z panelu NVidii) pojawia się NVIDIA High Definition Audio. Ustawiamy je jako urządzenie domyślne.


  Uruchamianie NVIDIA HDA


  W 'zmianie rozdzielczości', jeśli wybierzemy TV, możemy włączyć i wyłączyć dźwięk na karcie.


  Włączanie dźwiękuJak najlepiej?

Którą wersję pracy wybrać? TV jako primary czy jako secondary? Tryb teatralny, czy To samo na wszystkich? Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli chcemy, aby na TV leciał film, a samemu pracować na komputerze, musimy uruchomić opcję klonowania obrazu i tryb teatralny, czyli Monitor - primary, TV - secondary, wymusić napisy na TV i posiadać playera, który po zminimalizowaniu na belkę nie pauzuje filmu. Może to być na przykład BestPlayer lub nowszy SubEdit z odpowiednią opcją. Reszta zależy od mocy naszego komputera.
W przypadku nowszych kart i podłączenia cyfrowego jest to wybór sposobu klonowania: Tryb standardowy podwójny lub Tryb kinowy.

Ja nie używam komputera w czasie oglądania flimu, a ponieważ opcja To samo na wszystkich w przypadku telewizora CRT szwankowała (patrz tutaj), używałem układu Monitor - primary, TV - primary. Minusem było to, że monitor CRT pracował wtedy w 50 Hz i powinno się go wyłączać na czas filmu. Potem zacząłem stosować opisaną poniej metodę Za pomocą Schematów w zakładce Ekrany.
Obecnie, przy podłączeniu cyfrowym HDMI używam duplikowania lub przełączania monitorów - w zależności od tego, jakiej karty graficznej używam, bo sterowniki Ati i NVidii działają różnie w różnych ustawieniach.
Dzięki odpowiedniemu playerowi mogę regulować sposób wyświetlania filmu na ekranie TV. Używam polskiego SubEdit'a. Oprócz świetnego edytora napisów posiada on właściwie wszystkie możliwe regulacje obrazu i napisów: rozciąganie, przesuwanie, powiększanie itp. Dzięki niemu można np. obraz na TV dowolnie powiększyć, przesunąć do górnej krawędzi ekranu, a w czarnym pasku na dole umieścić duże napisy.
Uwaga. SubEdit kłóci się z Windows Media na Windows 7. Aby go uruchomić, należy odinstalować Windows Media z systemu i zainstalować odpowiednią łatkę. Wszystko można znaleźć w sieci.

Inne sposoby uruchomienia TV

 • Jest jeszcze jedna możliwość pracy na komputerze przy normalnej częstotliwości i oglądania filmu na telewizorze.
  1. W ustawieniach karty wyłączamy telewizor.
  2. W opcjach Właściwości ekranu/Ustawienia wybieramy drugi monitor.
  3. Zaznaczamy opcje Powiększ pulpit systemu do rozmiarów tego monitora.
  4. Do odtwarzania użyć programu AllPlayer z strony www.marbit.com.pl i wybrać w nim opcje full screen na drugim monitorze.
  U mnie od bardzo dawna działa to bez żadnych problemów. Najprawdopodobniej są jeszcze inne programy umożliwiające wyświetlenia filmu na pełnym ekranie na drugim monitorze. Działa to pod Windows XP, 2003 i jeśli dobrze pamiętam, pod 98. Na pewno nie działa pod windows 2000.

  Michał Wójcik

 • Za pomocą Schematów w zakładce Ekrany.
  Zmieniamy wyświetlacze "ręcznie" lub za pomocą skrótu klawiszowego. Plusem tej metody jest to, że jest "mało wymagająca" :). Ustawiamy obraz i podpisy na monitorze, wciskamy Alt+F5 (karty Ati i Windows XP) lub Win+P (Windows 7) i oglądamy film na TV, potem znów skrót i wracamy na monitor. Zostają zachowane wszelkie ustawienia obrazu i podpisów, których dokonaliśmy w SubEdit. Minusem jest to, że po przełączeniu na TV wszelkie operacje musimy prowadzić na ekranie TV, ponieważ monitor jest wyłączony albo oczywiście wrócić na monitor wciskając skrót klawiaturowy.
  W NVidia Control Panel w XP nie ma skrótu przełączania wyświetlaczy - można samemu go zdefiniować.
  W niektórych sterownikach pojawia się dodatkowe "utrudnienie" - żądanie potwierdzenia zmiany ustawień. Mamy na to kilkanaście sekund, w innym wypadku komputer przywróci poprzedni stan (włączy monitor, wyłączy TV).


Linki

Artykuł Wojny Klonów.
Schematy wielu wtyczek oraz kabli. (j. angielski)© Wszystkie fotografie oraz treści na tej stronie stanowią własność moją lub moich znajomych. Kopiowanie, rozpowszechnianie lub wykorzystywanie jakichkolwiek materiałów bez mojej zgody jest zabronione.